20. srpna 2015

Stáž v Cardiffu: část devátá - Krásy jižního Walesu

V pondělí mi právě začal poslední týden mojí stáže, a proto jsem se rozhodla sepsat něco o tom, co jsem tady za tu dobu měla možnost poznat z okolí Cardiffu a celkově z jižního Walesu. Mám momentálně trošku sentimentální náladu, protože se na jednu stranu moc těším domů, ale na tu druhou musím uznat, že Wales je opravdu krásná země a ačkoliv je tady spoustu věcí, které mě štvou, neskutečně se mi tu líbí ta atmosféra, lidi, příroda, historie atd. Takže připravte si kolečko u myši (popřípadě prst na touchpadu), dneska to bude poněkud delší :)

Trocha informací na začátek

Ještě než jsem odjela na tuhle stáž, řekla jsem si, že každý volný víkend využiji na to, abych toho poznala co nejvíc. Takže když jsem zrovna neletěla do Dublinu nebo neseděla v autobusu na ostrov Skye, jezdila jsem po okolí, chodila do přírody, lezla na hory v národním parku a tak podobně. Není toho zase tak úplně moc, ale myslím, že i to málo stojí za to, abych vám o tom napsala.

Asi bych vám měla říct, že mám fakt hodně ráda hrady a zámky. Jednak proto, že jich máme v Čechách požehnaně (ale tady je taky na každým rohu nějaká ta historická stavba), a jednak proto, že moje rodiče pilně dbali na to, abychom jako děti poznávali krásy České republiky, a tak jsem jich už navštívila opravdu hodně. 
A pokud pojedete do Cardiffu, musíte si zapamatovat jméno markýzů Bute (více na wiki), protože tito pánové tu psali historii a díky nim je tu mnoho hradů v takové podobě, v jaké je známe dnes. Rovněž je podle nich pojmenováno hodně věcí (Bute street, Bute park, Bute library...), takže i kdybyste nechtěli, zůstane vám to v paměti a časem vám začne vrtat hlavou, kdo nebo co to Bute vlastně znamená. 

Hrady a zámky

V první řadě musím zmínit Cardiff Castle, který prostě nelze opomenout. Je to v podstatě hlavní památka v Cardiffu a je opravdu krásný zvenku i zevnitř. Bohužel krásná je i cena vstupenky, takže pokud plánujete v budoucnu návštěvu, rozhodně doporučuji jít tam za pěkného počasí, jinak z toho nic moc mít nebudete. 
Cardiff Castle shora z původního hradu (viz další fotka). Zrovna tam probíhal festival welšského jazyka, proto ty atrakce dole a tolik lidí.
Původní hrad uvnitř areálu Cardiff Castle. Je z něj opravdu krásný výhled na město.

Z historie vám toho moc nepovím, protože v rámci prohlídky jsme měli výklad hlavně o novodobějším dění v zámku (a taky protože jsme se vyprdli na audioprůvodce, takže jsem to ani neslyšela), ale wiki ví všechno, tak pokud jste historiofilové, klikněte zde. Můžu vám ale říct, že je to majestátní stavba a jakmile tam jste, musíte ji prostě jen obdivovat.

V okolí Cardiffu se nachází ještě několik zajímavých hradů/zámků, z nichž já jsem navštívila ty nejlépe dostupné. Bez auta tu má člověk trochu omezený pohyb kamkoliv (ano, jejich hromadná doprava je celkem šílená, zlaté Čechy), takže jsme cestovali jen tam, kam se dalo dostat pomocí autobusu nebo vlaku.

Castle Coch se na první pohled zdá maličkatý, ale uvnitř zas tak malý není, ačkoliv byl v dnešní podobě zamýšlen jako letní sídlo. Píšu v dnešní podobě, protože tomu, jak zámek vypadá dnes, vděčíme rovněž rodině markýzů Bute, která v roce 1875 zaplatila jeho opětovnou výstavbu na místě původní ruiny. Jo, byla to fakt hodně bohatá rodina, co si budeme povídat :D
Castle Coch - ačkoliv relativně nový/nově vystavěný zámek, zachoval si středověký vzhled.
Castle Coch - nákres a nějaké info.

Castle Coch je pěkný, ale víte, co je mnohem hezčí? Caerphilly castle! Druhý nejrozsáhlejší hrad v celé Velké Británii, který byl postavený na tehdejší dobu (13. století) revolučním způsobem. Byl to v podstatě hrad uvnitř hradu. Budova se čtyřmi strážními věžemi uprostřed byla obehnána hradbami, vodním příkopem, druhými hradbami a druhým příkopem, což z ní dělalo nedobytnou pevnost a taky možná proto nikdy dobyta nebyla.
Dnes je to v podstatě zřícenina (trochu opravená a dostavěná a hádejte která rodina to financovala?), ale i přesto je majestátní.
Vnitřní nádvoří, vpravo kaple, ve které se odehrávají svatební obřady.
Vodní příkopy, zbytky původního opevnění a výhledy do krajiny.

Západní pobřeží

I v tomto případě opět platí, že pokud nemáte hezké počasí, moc si výlet na západ neužijete. My jsme naštěstí měli jeden z nejhezčích dnů tady vůbec, a ta jsme viděli pláže a pobřeží v celé jejich kráse. Nejdřív jsme se tam ale museli dopravit. Ačkoliv to na mapě vypadá, že je to coby kamenem dohodil, skutečnost je trochu jiná. Nejdřív totiž musíte jet do Swansea (my jsme jeli tam busem a zpátky vlakem) a teprve odtud pak chytit autobus do Rhossili. Začínám mít podezření, že pokud se tu chcete stát řidičem autobusu, musíte mít pevné nervy, nohu střídavě na plynu a brzdě a musíte být tak trochu šílení. Je tady moc krásná krajina, plná kamenných zídek oddělujících jednotlivé pastviny pro ovečky či koně, ale na druhou stranu, UK je ostrov, takže mají omezený prostor a šetří místem i na silnicích. Takže pokud jedete v autobuse po úzké silničce, kde i dvě osobní auta mají problém se vyhnout, neobejdete se bez toho, že každých 5 minut brzdíte, zastavujete těsně u kraje, až vám zrcátko drhne o kamennou zídku, couváte a podobně. Není se tedy čemu divit, že do Rhossili jsme dorazili s cca půlhodinovým zpožděním oproti jízdnímu řádu. Ale naše rozhořčení rázem pominulo, jakmile jsme viděli pobřeží, to vám byla panoramata! :)
Rhossili beach v celé své kráse, pohled shora.
Skoro jako konec světa, co? Za tím ostrůvkem už následuje jen širé moře.
Taková krása, až z toho člověk skáče do vzduchu.
Zídky všude ;)
Při odlivu se dá moře přejít až na ten ostrůvek vpravo, my jsme tam bohužel tak dlouho nezůstali.

Další pláž v pořadí byla Three cliffs bay (česky zátoka tří útesů), na kterou jsem nebyla tolik natěšená a nakonec se mi líbila možná víc než Rhossili. Asi to bylo tím, že jsme tam byli už pozdě odpoledne a nebylo tam tolik lidí. Nebo taky tím, že je prostě hezčí, no posuďte sami.
Jako z pohlednice. Uprostřed tři útesy, podle kterých se pláž jmenuje.
Tři útesy, pohled od moře. Uprostřed průlez (viz další foto).
Průlez pod útesy a skrz něj pohled na moře.
Už jste někdy viděli krávy na pláži? Já jo! Nejspokojenější krávy vůbec :)

Na návštěvu v Anglii

Protože Cardiff je v jihovýchodní části Walesu, je odtud Anglie blíž než předchozí západní pobřeží, a proto jsme se vydali na jeden den prozkoumat Bristol a Bath. Je to odtud jen slabá hodinka vlakem, tak proč toho nevyužít. Bristol není velké město, jeho historické centrum je relativně malé, ale zas na druhou stranu je tam všechno dostupné pěší chůzí a šetřivý student jásá, že nemusí platit hromadnou dopravu (ano, narážím tím na Londýn a jeho příšerně drahé metro). Moc historických staveb tu nenajdete, ale zato tady bude jásat vaše umělecké já. Bristol je totiž plný kreativních a umělecky založených lidí. Zrovna když jsme tam byli my, tak tam probíhal něco na způsob malého streetfood festivalu (o kterém jsme ale nevěděli a najedli se doslova 10 minut předtím zásobami z domova a čínskými nudlemi). Na opačné straně ulice pak bylo několik stánků s uměleckými výtvory a ručně dělanými věcmi, kde jsme neodolali a koupili si něco z domácí kosmetiky (mýdlo a balzám na rty). 
Jedna z mála historických staveb, polorozpadlý kostel, který má vedle sebe ovšem krásnou květinovou zahrádku.
Bristolská katedrála

Bristol je taky především přístav, a proto je tady lodní doprava hodně důležitá. Jelikož leží prakticky na dvou řekách a hodně blízko k moři, potkáte v centru i hodně velkých lodí. Poprvé v životě jsem tady taky viděla most, který se pro průjezd lodí otevíral otočením o 90° do boku. A taky jsme si naplánovali trasu, že si projdeme jeden břeh a pak přejdeme na druhý, abychom viděli tu jejich slavnou historickou loď (Brunel´s ss Great Britain). To jsme ovšem netušili, že díky čilé lodní dopravě, tady tak trochu postrádají mosty, respektive vynález mostu k nim došel, to zas jo, ale mají je daleko od sebe :D Takže jsme si pro přemístění se na druhý břeh museli počkat na přívoz a ještě jsme zaplatili těžkých 80 pencí. Není to moc, ale most by byl zadarmo. Na druhou stranu, aspoň člověk může říkat, že jel v Bristolu lodí. 
Bristol je především o řece a lodích.
Slavný přívoz, na který jsme asi 20 minut čekali, protože se tam vešlo jen cca 10 lidí.

Znáte ten dětský animovaný seriál Shaun the Sheep? Já doufám, že ano a že ho máte rádi stejně, jako ho mám ráda já. A proto jsem byla ve svém živlu právě v Bristolu, kde bylo po městě rozmístěno přibližně 60 soch ovečky Shaun umělecky namalovaných od různých umělců (podobný koncept jako kdysi byly krávy rozmístěné po Praze). Takže jsme nejenom procházeli centrem a kochali se jeho krásami, ale k tom jsme se ještě snažili najít co možná nejvíc oveček. No moc úspěšní jsme nebyli, našli jsme jich něco kolem 15, ale i to byl úspěch ;)
Shaun jako Král Artuš
Shaun v pleteném oblečku.

Z Bristolu je to do Bathu jen 15 minut vlakem, tak jsme to tam taky zajeli omrknout. Naše cesta vedla především do Římských lázní, což je památka UNESCO, a musím uznat, že to stojí za to vidět. Člověk si pak uvědomí, jak inteligentní už v té době byli a jak dokázali efektivně využít tepla termálních pramenů, které se v Bathu nacházejí. Dodnes tam lázně fungují, ovšem na jiném místě, než na kterém stojí ty původní historické lázně. Z fotek to asi tak úžasně působit nebude, ale pokud tudy budete cestovat, určitě se tam zastavte, protože je to velký zážitek. Víc vám k tomu o Bathu nepovím, protože to bylo prakticky jediné, co jsme tam viděli, ale i tak to stálo za to.
Roman Baths, původně k tomu byla i střecha, ale nedochovala se do dnešních dnů.
Velmi důmyslný systém vyhřívání podlah. Na těchto cihlových komínkách byla postavena kamenná podlaha, která se zespodu ohřívala párou či kouřem z ohně.

Příroda všude kolem

O tom, jak krásná je tu příroda, bych mohla básnit dlouho. Ostatně už jsem o tom psala v článku o výletu do národního parku Brecon Beacons. Hodně se mi líbí, že i přesto, že tu mají dost velké množství automobilové dopravy, necítí se tady člověk v zajetí výfukových plynů. Třeba je to tím, že tady dost fouká vítr od moře, třeba je to ale taky tím, že je tu v Cardiffu a obecně i v celém Walesu hodně zeleně. Ostatně o tom, že Cardiff je město s největší plochou parků v přepočtu na obyvatele v UK, už jsem taky psala (zde). 

Takže co říci závěrem? Wales je úžasná země a jsem neskutečně ráda, že jsem měla možnost sem jet, i když to bylo jen na 8 týdnů. Potkala jsem tu hodně milých a vstřícných lidí a musím uznat, že jen díky nim se mi bude těžko odjíždět. A upřímně doufám, že se mi je podaří přesvědčit, aby navštívili naši krásnou zemi a já se s nimi mohla znovu potkat ;)

Žádné komentáře:

Okomentovat