Proč Dublin?
Na začátek bych asi měla vysvětlit, proč jsem jela do Dublinu, když mám stáž v Cardiffu. Musím vám říct, že IAESTE je prostě skvělá organizace a velmi vážně uvažuji o tom, že se stanu členem. Mezinárodní víkendy, jako byl tento v Dublinu, má vždy na starosti nějaké lokální centrum (pobočka IAESTE pro určitou oblast nebo zemi) a jelikož jsem tu v Cardiffu s jedním studentem z Belgie, který je rovněž členem a má kontakty po Evropě, přihlásila jsem se díky němu na mezinárodní víkend v Dublinu, koupila letenky a vydala se na výlet. Přiznávám se, že to byl poněkud dražší výlet, protože jsme tam letěli letadlem a ty letenky nejsou zrovna zadarmo, ale říkala jsem si, že když už jsem tak blízko (prakticky 45 minut letadlem z Bristolu), je škoda si to nechat ujít.
|
Měla jsem štěstí na sedadlo :) Západ slunce z letadla, paráda! |
Omlouvám se, pokud to bude příliš dlouhé a nebo nudné, ale tohle je tak trochu můj deníček, abych si to pak třeba za půl roku pamatovala. Tak nad tím kdyžtak přivřete oči a pokud vás nezajímá, co jsem tam všechno dělala, můžete přeskočit rovnou na konec, kde je odkaz na album s fotkami.
Krátký let a dlouhý večer
Bylo 10. července odpoledne a my jsme seděli v autobusu na Bristolské letiště, odkud nám v 9 hodin večer letělo letadlo. V Dublinu jsme přistáli kolem desáté a vydali se rovnou na autobus směr centrum. Naneštěstí jsme ale jeli zrovna v době, kdy skončil zřejmě nějaký velký koncert a příjezdová cesta byla totálně ucpaná taxíky a lidmi, až jsme chvíli uvažovali nad tím, jestli by nebylo rychlejší, kdybychom šli zbytek pěšky. Bylo ale 11 hodin večer, byli jsme v cizím městě, nevěděli jsme, jak jsme daleko od centra, tak jsme to radši neriskovali a zůstali sedět.
Do hostelu jsme dorazili kolem půlnoci, prakticky jsme si tam jen odložili batohy a šli zpátky do centra do baru za ostatními účastníky. Každý z vás asi někdy byl v baru, respektive pubu, jak se tomu občas po anglicku říká. Člověk by jaksi předpokládal, že to bude něco na styl hospody, kdy se sedí u stolů, pije pivo a klábosí s ostatními. Takové ideální prostředí pro seznámení se s novými lidmi, když přijedete do nového města. Bohužel v irském pojetí pub znamená prakticky to samé co klub s hlasitou muzikou, velmi hlasitou muzikou! No to bylo něco pro mě a mojí nesnášenlivost vůči takovýmhle prostředím. Lidí tolik, že člověk musel používat lokty, aby se dostal k baru a na cestě zpátky měl co dělat uhlídat sklenici, aby mu jí někdo nerozlil. Vyměnili jsme tenhle "pub" asi po dvou hodinách za jiný, kde to ale bylo snad ještě horší a moje unavená hlava to vnímala o to intenzivněji, takže jsem opravdu chtěla jít spát, jenže byly 3 hodiny ráno, já byla kdesi v Dublinu a naprosto jsem netušila, kde je náš hostel. Nakonec jsme usínali něco kolem čtvrté s vyřvanýma hlasivkama a s vědomím, že tohle nebude ani dlouhý, ani kvalitní spánek :D
|
V Dublinu to v noci žije. |
První den byl plný zážitků
Následovalo takové to hnusné ráno, když se probudíte a víte, že další dvě hodiny (možná i víc, v tomhle případě je doba závislá na množství alkoholu a délce spánku) se budete cítit jako kus hadru na podlahu. Naštěstí snídaně byla zahrnutá v ceně a po snídani jsme měli Dublin city challenge, což byla prakticky honba za úkoly, které jsme měli napsané na 2 stranách A4 a která zahrnovala třeba povinné fotky u některých památek, sbírání různých předmětů, focení zvláštních a srandovních věcí a tak podobně. No tohle se prostě musí zažít, aby člověk pochopil, že je to fakt zábava. A taky je to dobré na vystřízlivění. Náš tým se snažil seč mohl, ale vítězství nám uteklo o pouhé 2 body, tak snad příště. Ještě nás čeká mezinárodní víkend v Londýně, tak doufám, že si tam neutrhneme ostudu.
|
Vyfoťte fotku, na které se žádný člen týmu nebude dotýkat země? No problem! |
Po obědě (opět burrito, jsem tu na něj nějaká ujetá) jsme vyrazili rychlým krokem k branám Guinnessu, na což jsem se jakožto hrdý absolvent oboru Biotechnologie těšila asi nejvíc z celého víkendu. Na začátku jsem byla trochu zklamaná, když nám oznámili, že dovnitř do pivovaru nás nepustí, že můžeme jen do návštěvnického centra, ale když jsem pak viděla, co tím návštěvnickým centrem mají na mysli, moje zklamání trochu opadlo. Byla to asi šestipatrová budova postavená do tvaru sklenice na Guinness a na každém patře byla krásně udělaná tématická výstava, na začátku o výrobě piva, surovinách a jednotlivých krocích (pro pivovarský - byla to nuda, jen samý obecný kecy, ale vyfotila jsem si schéma výroby a trochu mě zarazilo, že tam dávají extrakt nebo pelety, ale výsledek chutnal dobře, tak jsem to dál nerozebírala :D), v dalších patrech je pak něco o historii, o reklamách, o degustování, čepování a konečně v posledním patře je bar s vyhlídkou na Dublin. V rámci lístku vám zdarma načepují jedno pivo a vy tak můžete degustovat a zároveň se kochat panoramaty, co víc si přát :)
Po rychlé večeři jsme pak opět spěchali do centra, kde jsme měli naplánované Irské tance. Já celou dobu ale žila v mylném domnění, že to bude jen představení a my budeme pohodlně sedět a kochat se tanečními výkony. Ovšem když jsme dorazili na místo určení a čekal na nás prázdný sál, v něm dvoučlenná kapela (kytara a banjo) a slečna instruktorka, pochopila jsem, že se budeme muset asi aktivně zapojit. Po 4 hodinách spánku a po pivě v Guinnessu to bylo opravdu náročné a k naší únavě nepřispělo ani to, že to bylo v suterénu prakticky bez možnosti odvětrávání, takže po 10 minutách tance tam bylo na padnutí a naše trička vlhla potem.
Na druhou stranu to ale byl opravdu skvělý zážitek, kdy jsme měli možnost poslechnout si nějaké irské písničky (např. tuhle) a naučit se alespoň trošku irský tanec. Po tomhle vyčerpávajícím podvečeru jsme pak pokračovali za "mírného" deště (a slečna Smolová si chytře nechala deštník na pokoji) do studentské hospody, ale jelikož jsem si s sebou vzala málo euro, koupila jsem si jen jedno pivo a kolem desáté večer se vydala společně s kamarádkou spolubydlící zpátky na hostel, kde jsem naprosto odpadla a spala jako dřevo. Ale dle ohlasů druhý den jsem usoudila, že jsem zase o tolik nepřišla, protože všichni byli unavení.
|
Náhodné dveře na Trinity college. |
Překvapivě klidná neděle
Neděle se pak nesla už v klidnějším rytmu. Na programu jsme měli jen city tour s naprosto skvělým průvodcem Johnem (Sandamans city tours, můžu jen doporučit). Dozvěděli jsme se spoustu informací o historii Dublinu a zajímavostí z novodobé historie, mezi které patří například příběh o slavném hotelu patřící kapele U2, a téměř čtyřhodinové putování jsme zakončili obědem v restauraci, což bylo první teplé jídlo za celý víkend (ať žije zdravá strava).
Po obědě jsme pak s kamarádkou měli ještě pár hodin času, tak jsme se šli projít po městě, poslali jsme nějaké pohledy, dali si kafe v nejroztomilejší kavárně a vydali se na cestu zpět do Cardiffu. Asi půl hodiny po půlnoci jsem pak usínala s pocitem, že tenhle víkend rozhodně stál za to a že se do Dublinu určitě chci někdy vrátit, protože za tich ani ne 48 hodin, které jsem tam strávila, jsem poznala opravdu jen maličký zlomek z toho, co se v tomhle městě skrývá.
|
Temple bar, čtvrť plná hospod a barů. |
Děkuji, že jste vydrželi číst až sem a pokud byste chtěli vidět víc fotek, zde je moje album.
See you soon! ;)