Jelikož jsme prožili velmi nabitý týden v Irsku, bylo by komplikované sepsat to vše najednou, proto jsem se rozhodla to rozdělit do několika částí (převážně podle jednotlivých dnů).
Něco málo na úvod
Irsko je země v mnoha ohledech podobná té naší, naopak v mnoha jiných ohledech je to země velmi rozdílná. Tak například rozlohou jsme na tom jak my tak Irové přibližně stejně, ale na rozdíl od jejich ostrovního království, my jsme beznadějně uzavření uprostřed Evropy a moře nemáme ani na dohled. Stejně jako my jsme byli dlouhou dobu pod něčí nadvládou (Rakousko-Uhersko, Rusko), Irové byli pod nadvládou Velké Británie (i když po podstatně delší dobu než my). Na svoje osamostatnění jsou tu patřičně hrdí, nicméně historii člověk nevymaže, proto se v Irsku setkáte s britským vlivem i dodnes na každém kroku.
Abyste byli zasvěcení do našeho dobrodružství, je potřeba znát několik faktů. Na začátku byla letenka...a šest celých dnů v Irsku. Následovala logická otázka, čím ty dny vyplnit. Irsko je krásná země plná jak historických, tak přírodních krás, takže nám hned od začátku bylo jasné, že si budeme muset vybrat, jestli sever nebo jih. Nakonec zvítězila jižní část Irska, která se podle průvodce zdála být zajímavější. Nejjednodušší cestování po Irsku je jednoznačně autem, proto jsme se rozhodli si na týden auto pronajmout a naše putování mohlo začít.
Zapomněla jsem toho našeho motorového koně vyfotit, ale vypadal přesně takhle :) |
Den první - Dublin
Jelikož jsem v Dublinu strávila už pět dnů na konferenci FoodMicro s kolegyní, neměla jsem po příjezdu Dana moc náladu na obcházení města, nicméně jsem nám rezervovala free walking tour (pořádá je společnost SANDEMANS New Europe, absolvovala jsem s nimi již několik tour v různých evropských městech a pokaždé to byl skvělý zážitek). Tyhle walking tour jsou ale vždycky na 2 až 3 hodiny, což pro člověka, který nerozumí zcela perfektně anglicky, může po chvíli být vyčerpávající. S ohledem na to (resp. s ohledem na Danovu angličtinu) jsme skupinu po cca hodině a půl opustili a vydali se po vlastní trase (centrum Dublinu už znám relativně dobře, byla jsem tu už podruhé, takže jsem se změnila v soukromého průvodce). Po důkladné procházce městem jsme se vydali na exkurzi do Teeling distillery. Zaplatili jsme si prohlídku s ochutnávkou a tolik nás to nadchlo, že jsme si pak domů z letiště přivezli jejich sigle malt whiskey :) Pokud byste někdo mířil do Dublinu, rozhodně doporučuji jít do Teelingu, není tak profláknutý jako Jameson. Nakonec jsme zbytek odpoledne strávili v muzeu a obdivovali artefakty z dob keltské a vikingské historie. Jelikož jejich muzea jsou zdarma, neměl by je žádný návštěvník Dublinu vynechat. Večer jsme pak stejně jako předchozí den zakončili v baru plném piv z minipivovarů, ale o ochutnávání piv zase někdy příště.
Pro ty, kdo by se chystali do Dublinu, zde ještě několik tipů:
- Kde jsme spali: Times Hostel - hodně blízko centra za relativně výhodnou cenu, postele nic moc, ale koupelna na každém pokoji je rozhodně lepší, než se o sprchu dělit s celým patrem
- Pokud chcete vyrazit do parku v centru a posedět do večerních hodin, připravte se na to, že parky zavírají v 10 nebo v půl 11. Což pro nás bylo první večer dost komplikací a skončili jsme tak, že jsme seděli na obrubníku za plotem parku, cpali do sebe chleba se sýrem a zapíjeli lahváčem - takový bezďák styl.
- Nechoďte na pivo do čtvrti Temple Bar, je to past na turisty a pivo je tam nechutně předražené (nebyli jsme tam, ale slyšeli jsme to ze všech stran).
- A nakonec: nečekejte od Dublinu super extra zážitek, jejich centrum města je relativně malé s žádnou velkou dominantou, vše se dá zvládnout za jeden až dva dny.
Tak to je pro dnešek vše, příště vám povím, jak jsem se učila řídit vlevo a jak jsme strávili první den road tripu.
Žádné komentáře:
Okomentovat